Bölmənin əsas göstəriciləri
DKVR-20-13-ün texniki xüsusiyyətlərindən başlamağa dəyər. Daha əvvəl qeyd edildiyi kimi, bu tip qurğular buxar qazanlarına aiddir. Onun buxar tutumu 20 t/saatdır. İş üçün istifadə olunan yanacağın növünə gəldikdə, bu, qaz və ya maye yanacaqdır. Qazanın çıxışında soyuducunun artıq və ya işləmə təzyiqi 1,3 MPa-dır. Çıxış buxarının temperaturu əsas göstəricilərdən biri hesab olunur. Doymuş buxarda 194 dərəcə Selsiyə, həddindən artıq qızdırılmış halda isə 250 dərəcəyə bərabər ola bilər. Əhəmiyyətli bir komponent yem suyunun temperaturu - 100 dərəcədir. Hesablamalara görə səmərəlilik,92% təşkil edir. İstifadə olunan yanacaq sərfi kq/saatla müəyyən edilir və 1470-dir. Qazan iri ölçülü qurğulara aiddir və kütləsi 44634 kq-dır.
Vahidin təsviri
Qazan barabanı
Fərqləndirici Xüsusiyyətlər
- 20-13-cü qurğunun yuxarı tamburu daha qısadır, ona görə də qazan sobasına düşmür. Eyni zamanda, həm yuxarı, həm də aşağı barabanların uzunluğu bərabərdir - 4500 mm. Onu da əlavə etmək lazımdır ki, qısaldılmış üst tamburun olması onun püskürtmə betonuna ehtiyacın olmamasına gətirib çıxarıb, həmçinin bütövlükdə avadanlığın etibarlılığını artırıb.
Və sonda əlavə edə bilərik ki, konvektiv şüanın dizaynında heç bir arakəsmə yoxdur.
Ümumi Ümumi Problemlər
Bricking. Xüsusiyyətlər
DKVR-20-13 qazanının quraşdırılması zamanı kərpic işləri məcburi hissədir. Eyni zamanda, onun üçün divarların qalınlığı 510 mm olmalıdır - bu, iki kərpicin qalınlığıdır. Arxadan başqa bütün divarlar bu qalınlığa malik olmalıdır. Burada 1,5 kərpic və ya 380 mm qalınlığa qədər azaldılmasına icazə verilir. Bundan əlavə, arxa divar adətən xaricdən 20 mm qalınlığında gips təbəqəsi ilə örtülür. Bu, sorma fincanlarının sayını az altmaq üçün edilir.
Belə kərpic işləri ağır sayılır və buna görə də qırmızı kərpicdən hazırlanır. Burada şamotlu kərpicdən də istifadə olunur, onların köməyi ilə sobaya baxan divarları düzəldirlər. Onların qalınlığı 125 mm olmalıdır.
Sonbaharın divarlarının qalınlığı 250 mm olmalıdır. Şüa boruları arasında bir bölmə etmək lazımdır. Bunların hər ikisiastarın struktur elementləri şamotlu kərpicdən hazırlanmalıdır.