2025 Müəllif: Howard Calhoun | [email protected]. Son dəyişdirildi: 2025-01-24 13:11
Hər bir ölkənin maliyyə sisteminin əsas elementi var - maliyyə institutları. Bunlar pul köçürmələri, borc vermək, investisiya qoymaq, borc almaq, bunun üçün müxtəlif maliyyə alətlərindən istifadə etməklə məşğul olan qurumlardır.
Məqsədlər və məqsədlər
Maliyyə institutunun əsas vəzifəsi pul vəsaitlərinin əmanətçilərdən borcalanlara səmərəli transferini təşkil etməkdir. Yəni bütün əməliyyatlar pulu olanlarla ona ehtiyacı olanlar arasında aparılır. Maliyyə institutlarının məqsədləri bunlardır:
- maliyyə resurslarına qənaət edin;
- borcalanlarla vasitəçilik edin;
- maliyyə dəyişiklikləri etmək;
- risk transferi;
- valyuta əməliyyatlarını təşkil edin;
- likvidliyi təşviq edin;
- şirkətlərin hüquqi formalarını dəyişdirmək üçün əməliyyatlar təşkil edin.
Hər bir məqsədə daha ətraflı baxaq.
Faydası nədir?
Maliyyə institutları vəzifəsi pul yığmaq olan təşkilatlardırsonra rasional istifadə olunacaq. Pul yığmağın bu yolu daha sərfəli və təhlükəsizdir.
Vasitəçilik maliyyə institutlarının əsas funksiyasıdır, çünki təkcə vəsaitlərin yığılması deyil, həm də gələcəkdə onların rasional istifadəsi vacibdir. Belə çıxır ki, maliyyə institutları əmanətçi ilə borcalan arasında vasitəçidir və sonuncu alınan pulun qaytarılması ilə bağlı müəyyən öhdəliklər üzrə vəsait götürür. Maliyyə vasitəçiliyinin bir sıra üstünlükləri var:
- Bütün əmanətçilər maliyyə əməliyyatları ilə özləri məşğul ola və həqiqətən sərfəli qərar qəbul edə bilməz.
- Maliyyə şirkətlərinə müraciət etməklə istehlakçı vaxtına, səyinə, əsəblərinə qənaət edir və əsas işi görə bilir.
- Alınan pul daha səmərəli işləyir.
- Maliyyə vasitəçiləri sayəsində böyük investorlar üçün potensial maraq doğuran gəlirli layihələrə yatırılan külli miqdarda pul toplamaq mümkündür.
Əsas odur əməliyyatların təmizliyi
Maliyyə institutları qısamüddətli pul aktivlərini uzunmüddətli etmək imkanıdır. Bu halda bir neçə məqam mühüm rol oynayır:
- qısamüddətli investorlarla hesablamalar diqqətlə aparılmalıdır ki, alınan bütün vəsait vaxtında geri qaytarılsın;
- həddindən artıq çox əmanətçi olduqda, nağd pulun məbləğindəki dalğalanmalar bərabərləşəcək.
Ona görə belə təşkilatlara müraciət etməkdə fayda varistənilən maliyyə əməliyyatı mahiyyət etibarilə risklidir və buna görə də hər kəs risklərdən qaçmaq və düzgün qərar qəbul etmək istəyir.
Valyuta əməliyyatları
Maliyyə institutlarının fəaliyyəti başqa şeylərlə yanaşı, bir çox şirkətin, xüsusən də beynəlxalq bazara çıxmağı planlaşdıran şirkətlərin iştirak etdiyi valyuta əməliyyatlarının aparılmasına yönəlib. Valyuta əməliyyatları xarici investorları tapmağa və ya xarici nümayəndəlik açmağa kömək edən birgə müəssisələr üçün maraqlıdır.
Maliyyə bazarında fəaliyyət göstərən istənilən şirkət vəsait üçün müvafiq qurumlara müraciət edir. Və bu prosesdə mühüm rolu çətin vəziyyətlərdə, məsələn, kreditor borcları ilə istifadə edilə bilən vəsaitlərin sığorta ehtiyatının yaradılması oynayır. Bu cür problemlərdən sığortalanmaq üçün rolu yüksək olan maliyyə institutlarına ehtiyac var.
Növlər və xüsusiyyətlər
Bir neçə növ maliyyə institutu var:
- kommersiya bankları;
- bank olmayan maliyyə institutları;
- investisiya institutları.
Bütün növ maliyyə institutları öz fəaliyyətlərini sərbəst vəsaitlərin toplanmasına və sonradan ölkə iqtisadiyyatına investisiya edilməsinə diqqət yetirməklə həyata keçirirlər. Lakin, digər tərəfdən, hər bir maliyyə institutu özünəməxsus şəkildə işləyir.
Banklar
Əsas investisiya potensialı imkanları bank sisteminin institutlarında cəmləşmişdir.müstəsnadırlar. Məhz banklarda maliyyə resursları toplanır, sonradan ən dinamik inkişaf edən sektorlara və sənayelərə paylanır. Müasir bank sisteminin mərkəzində maliyyə bazarının müxtəlif sahələrində əməliyyatlar aparan kommersiya bankları dayanır. Lakin bank xidmətlərinin əsas maliyyə institutları kimi ixtisaslaşması ilə investisiya bankları populyarlaşdı, onlar davamlı kapitalın artırılmasına və səhmlərin, qiymətli kağızların emissiyası və yerləşdirilməsi, eləcə də uzunmüddətli kreditlərin verilməsi yolu ilə vəsaitlərin təmin edilməsinə diqqət yetirirlər.
Bütün investisiya bankları iki növə bölünür - birincisi qiymətli kağızların alqı-satqısı və yerləşdirilməsi sahəsində xidmətlər göstərir, ikincisi kreditlərin (uzunmüddətli və ortamüddətli) verilməsinə yönəlib. Birinci növ banklar İngiltərə, Kanada, ABŞ, Avstraliyada məşhurdur və onlar əhalidən, təşkilatlardan əmanət qəbul edə bilmirlər. İkinci tip investisiya bankları Qərbi Avropada geniş yayılmışdır. Onlar iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinə kredit verməklə, müxtəlif layihələr həyata keçirməklə məşğuldurlar.
İpoteka bankları kimi maliyyə institutları da az deyil. Onların vəzifəsi torpaq və tikililərin girovu üzərində uzunmüddətli əsaslarla vəsaitlərin cəlb edilməsi və yerləşdirilməsi ilə bağlı kredit əməliyyatlarını həyata keçirməkdir. İpoteka bankları istiqrazların, ipoteka istiqrazlarının buraxılması nəticəsində toplanan vəsaitlərdən istifadə edirlər.
Bank olmayan təşkilatlar
Bank olmayan maliyyə və kredit təşkilatlarılombardlar, kredit ortaqlıqları, kredit ittifaqları, pensiya fondları və sığorta şirkətləridir. Hər növün xüsusiyyətlərini bir neçə sözlə təsvir edək:
- Lombardlar daşınar əmlakın girovu ilə kredit verir, dövlət, bələdiyyə, özəl və qarışıq ola bilər. Lombardlar müştəri ilə kredit müqaviləsi olmadan və girovsuz işləyir.
- Kredit tərəfdaşlıqları öz üzvləri üçün kredit və hesablaşma xidmətləri üçün nəzərdə tutulub və səhmlərin alınmasından və icbari sığorta haqlarının ödənilməsindən əldə edilən vəsait kapital hesab olunur.
- Kredit ittifaqları fiziki şəxslər tərəfindən qurulan xüsusi kooperativlərdir. Onlar depozitlərin cəlb edilməsində, audit və kons altinq xidmətləri ilə təminatla kreditlərin verilməsində iştirak edə bilərlər.
- Sığorta şirkətləri sığorta polislərini satır və bunun üçün alınan vəsait dövlət və ya korporativ qiymətli kağızlarda yerləşdirilir.
- Özəl pensiya fondları müstəqil şirkətlərdir, onların resursları işçilərin müntəzəm töhfələri və firmalardan ayırmalardır.
Ayrı qrupa qiymətli kağızlar bazarında başqa fəaliyyət göstərmədən fəaliyyət göstərən investisiya maliyyə institutları daxildir.
Problemlər və perspektivlər
Maliyyə sistemi istənilən ölkənin iqtisadiyyatının inkişafı üçün əsasdır. Onlar təkcə konkret dövlətin investisiya mühitini mühakimə etməyə imkan vermir, həm də onu formalaşdırmağa və bununla da onun keyfiyyətinə cavabdeh olmağa imkan verir. Bu gün maliyyələşdirmənin effektiv üsullarının işlənib hazırlanmasına ehtiyac varmüəssisələr. Amma Rusiyadakı maliyyə böhranı səbəbindən maliyyə institutlarına inam o qədər də yüksək deyil, bank sisteminin özü də texnoloji cəhətdən çox inkişaf etmiş deyil. İqtisadiyyat artarsa, maliyyə institutlarının müasir inkişafının müəyyən perspektivləri var, lakin bunun üçün əsas kapitalı inkişaf etdirmək və modernləşdirmək, bunun üçün investisiyalar cəlb etmək lazımdır.
Tövsiyə:
İnnovasiya fəaliyyəti: növləri, istiqamətləri, inkişafı və maliyyələşdirilməsi
Bu məqalə innovasiya kimi mühüm elementdən bəhs edir. Onun əsas növləri, maliyyələşdirmə formaları və inkişaf meylləri təsvir edilmişdir
Şəxsi maliyyə planlaması: təhlil, planlaşdırma, maliyyə məqsədləri və onlara necə nail olmaq olar
Ölkəmizin əksər sakinləri üçün pulu haradan əldə etmək məsələsi aktualdır. Bunun səbəbi sadədir - onların sayı həmişə kifayət deyil, amma daha çoxunu ödəmək istəyirsən. Görünür, cibinizdə çoxlu sayda əskinas istənilən vəziyyətdən xilas olacaq, amma əslində şəxsi maliyyə planlaması olmadan onlar yeni video pristavka və ya oyuncaq dəsti almaq kimi hər cür cəfəngiyyata səpələnə bilərlər
Elektrik sənayesi - bu nədir? Rusiyada elektrik enerjisi sənayesinin inkişafı və problemləri
Elektrik enerjisi dünyanın ən mühüm sənaye sahələrindən biridir. Onun haqqında dəqiq nə bilirsiniz?
Kənd təsərrüfatı sektoru Rusiya Federasiyasının kənd təsərrüfatı sektorunun xüsusiyyətləri, inkişafı və problemləri
Milli torpaq ehtiyatları əsasında əkin dövriyyəsi yolu ilə əhalinin ərzaqla təminatının əsrlər boyu formalaşmış əsaslı ekoloji, texnoloji və enerji əsasları vardır. Ona görə də bu gün aqrar sektor milli iqtisadiyyatın ən perspektivli sahələrindən biridir ki, o da yerində dayanmır və inkişaf edir, kənd yerlərinin cəlbediciliyini artırır
Dövlət kreditləri: onların növləri və xalq təsərrüfatının inkişafı üçün əhəmiyyəti
Dövlət kreditləri bir-biri ilə əlaqəli elementlər və növlər strukturu ilə təmsil olunur. Beləliklə, borcalanların statusundan asılı olaraq aşağıdakı kredit növləri ayırd edilə bilər: mərkəzləşdirilmiş və mərkəzləşdirilməmiş